Aktualności
24 czerwca 2018

JVC DLA-RS440 pod lupą ekspertów ProjectorCentral.com

 

 

 

Eksperci z renomowanego portalu ProjectorCentral.com po raz kolejny przygotowali recenzję jednego z naszych projektorów, tym razem biorąc na warsztat model DLA-RS440. Autorzy ponownie wzięli pod uwagę wszystkie aspekty funkcjonowania projektora, w efekcie czego powstała obszerna i szczegółowa recenzja. Podobnie jak w przypadku ocenianego wcześniej modelu DLA-RS540, DLA-RS440 otrzymał najwyższą przyznawaną przez Projector Central ocenę - Editor's Choice Award. Zapraszamy do lektury całego tekstu, uzupełnionego o nasze uwagi.

 

JVC DLA-RS440U

Projektor Kina Domowego

ProjectorCentral.com

 

Jeśli Twój budżet na projektor kina domowego mieści się w granicach 20 tysięcy złotych, to już sama jakość obrazu JVC DLA-RS440 – tak jak w przypadku każdego projektora Reference Series – czyni go wartym zainteresowania. Technologia D-ILA, czyli autorska wersja LCoS od JVC, wyposaża go w wyjątkowo ciemne czernie i żywe, nasycone barwy, co razem tworzy zachwycające obrazy o wysokim kontraście i głębokiej plastyce. Efekty wizualne dodatkowo potęguje e-shift5 – najnowsza generacja technologii analizującej każdy piksel w oryginalnym materiale. Dzięki eshift5 trzy zastosowane w RS440 chipy D-ILA Full HD produkują obraz praktycznie nie do odróżnienia od źródłowego 4K. Ta technologia podnosi rozdzielczość 1080p do 2160p.

W parze ze wspaniałą jakością obrazu i wsparciem dla 4K idzie szeroka paleta innych funkcji, które uzasadniają cenę RS440. Wysoko na tej bogatej liście plasuje się system obiektywu z opcją mechanicznego zoomu, ostrości oraz szerokim zakresem lens shiftu zarówno w kierunkach wertykalnych jak i horyzontalnych. Dzięki pamięci obiektywu możesz zaprogramować pięć ustawień funkcji projektora, co pozwala skorygować wszystkie parametry za pomocą jednej komendy z pilota lub menu ekranowego. To szczególnie przydatne, jeśli planujesz trwałą instalację z ekranem w formacie kinowym (2.4:1) i nie bierzesz pod uwagę obiektywu anamorficznego (specjalny typ obiektywu zniekształcający obraz w jednym wymiarze przy użyciu optycznych elementów cylindrycznych lub pryzmatycznych, przyp. tłum).

Inne kluczowe funkcje: inteligentna przysłona obiektywu podwyższająca i tak już wysoki kontrast naturalny z 40,000:1 do 400,000:1; wsparcie dla HDR; dwa porty HDMI 2.0b ze wsparciem dla 18Gbps i HDCP 2.2, które obsługują sygnały do 4K@60Hz 10-bit (4:4:4) dla 4K HDR; oraz pełne 3D wzbogacone o wsparcie anamorficzne, przy czym aby korzystać z 3D, potrzebujesz jeszcze emitera sygnału 3D i okularów do aktywnego 3D. Listę uzupełnia jasny obraz. Określony na 1800 lumenów – co znalazło potwierdzenie w naszym pomiarze w punkcie środkowym – i ogółem świecący na poziomie 1676 ANSI lumenów, RS440 jest wystarczająco jasny dla 185-calowego ekranu 16:9 w ciemnym pomieszczeniu.

 

Jakość obrazu

Jakość obrazu jest wprost oszałamiająca, nawet bez 4K e-shift. Największa wizualna potęga tkwi w znakomitych podstawach: bogatych, nasyconych barwach, niewiarygodnie ciemnych czerniach i zauważalnie wysokim kontraście. Całkowicie czarny obraz emituje niemal zupełnie niezauważalną poświatę - zaledwie cień rzucony na otoczenie nawet w najciemniejszym pomieszczaniu - niedostrzegalną przy odrobinie światła. Co najważniejsze, ciemne obszary wyglądają równie imponująco nawet na obrazach bogatych w jasną zawartość, co daje RS440 nietuzinkowy kontrast i plastyczność.

Odwzorowanie barw przy użyciu domyślnych ustawień trybu Cinema jest na tyle precyzyjne, że ich dokładność musiałbyś potwierdzać dokładnymi pomiarami lub porównać je z odpowiednio skalibrowanym obrazem. Niemal równie dokładny jest tryb naturalny. Jest wprawdzie odrobinę zielonkawy przy domyślnych ustawieniach, ale bez problemu można to poprawić nie tracąc praktycznie na jasności.

 


 

Wśród ustawień barw znajduje się też tryb Animation ze swoim własnym profilem kolorów oraz ustawieniami stworzonymi specjalnie dla animacji. Podobnie jest z trybem HDR, który korzysta z ustawień gammy i profilu barw dostosowanych do tej technologii. Tryb HDR wspiera BT.709, a barwy BT.2020 są dostosowane do przestrzeni BT.709 tak bardzo jak to tylko możliwe. Mamy tu do czynienia - jak można się było spodziewać po tej klasy projektorze - z bogatą możliwością regulacji, takich jak interpolacja klatek, nazwana przez JVC Clear Motion. Projektor JVC DLA-RS440 pozwala na włączenie interpolacji nawet przy projekcji w rozdzielczości 4K, czego nie umożliwia część konkurentów. Nie można natomiast użyć interpolacji klatek w trybie Low Latency.

Interpolacja klatek przydaje się najbardziej w przypadku materiału transmitowanego na żywo lub nagranego. Cyfrowy efekt uatrakcyjnia taki materiał, podczas gdy w przypadku materiału filmowego mógłby zakłócać odbiór. Tryb Low wygładza obraz zaledwie powierzchownie, dodając niewielką ilość efektu cyfrowego. Ustawiając High, eliminujemy szum całkowicie, a obraz wygląda jak przekaz na żywo. Jest też tryb Inverse Telecine, który współpracuje tylko z sygnałem 60i/60p i jest użyteczny na przykład w przypadku stacji telewizyjnej, która transmituje materiał nagrany pierwotnie w 24 klatkach na sekundę.

Masz pełną swobodę edycji predefiniowanych ustawień oraz pięciu trybów użytkownika. W dodatku RS440 posiada certyfikat ISF. Jeśli powierzysz jego kalibrację certyfikowanemu technikowi, będziesz też mógł skorzystać z trybu dziennego i nocnego ISF (certyfikację ISF posiadają tylko modele wyższe: DLA-RS540 i DLA-RS640, przyp. tłum.).

e-shift5. Technologia przesuwania pikseli w obrazie taka jak e-shift5 potrafi sprawić, że obraz wygenerowany przy pomocy chipów Full HD jest w zasadzie nie do odróżnienia od takiego, który korzysta z natywnych chipów 4K. To przede wszystkim dlatego, że ludzkie oko jest w stanie dostrzec ograniczoną ilość detali. JVC przekonuje, że najnowsza generacja technologii e-shift jeszcze mocniej od poprzednich zatarła tę granicę dzięki analizie „każdego piksela w oryginalnym materiale, by zapewnić lepszą optymalizację i ostrość”. Firma twierdzi też, że e-shift5 znacznie poprawia poziom szczegółów w bardzo małym tekście.

Bezpośrednie porównanie z projektorem z pełnym 4K dowodzi niewielkiej różnicy w rozdzielczości. Najprościej dostrzec ją w tekście o małej czcionce użytym w prezentacji lub na monitorze z medycznymi danymi w filmie. Dobry przykład to mała cyfra 6 w Casino Royale, która na RS440 wygląda bardziej jak 8. Jednak by dostrzec różnicę musiałem wcisnąć pauzę i stanąć około 30 centymetrów od ekranu. Nie da się tego zauważyć z typowej odległości oglądania. 

HDR. Technologia projekcyjna sama w sobie wiąże się z ograniczeniami HDR, szczególnie w oświetlonym pomieszczeniu mającym wpływ na ciemne obszary obrazu. Mimo to DLA-RS440 obsługuje HDR najlepiej jak to tylko możliwe.

Na potrzeby testów użyłem płyty 4K HDR z filmem Batman v Superman, który zawiera mnóstwo zarówno ciemnych jak i bardzo jasnych scen. Domyślne ustawienia RS440 być może są odpowiednie dla HDR z technicznego punktu widzenia, ale nawet w zaciemnionym pomieszczeniu z użyciem lampy w trybie wysokiej mocy czynią najjaśniejsze sceny zbyt ciemnymi, przez co cierpi szczegółowość cieni. Można to w prosty sposób wyeliminować, podwyższając poziomy jasności i kontrastu lub bawiąc się ustawieniami gamma. Uzyskany w ten sposób obraz w teorii może i będzie nieco mniej przypominał HDR, za to w praktyce da obraz robiący znacznie większe wrażenie (Zalecamy powierzenie profesjonalnej kalibracji HDR i SDR specjaliście, przyp. tłum.)

Warto też zauważyć, że RS440 obsługuje sygnał 4K 60p z próbkowaniem 4:4:4, co oznacza, że ma wystarczającą przepustowość do współpracy z każdym odtwarzaczem 4K HDR i innymi urządzeniami. Wspiera też HDR10 i Hybrid Log-Gamma (standard HDR dla telewizji). 

3D Video. RS440 obsługuje Full 3D w 1080p i posiada ustawienia paralaksy, dla uzyskania najlepszego efektu 3D i służące eliminacji, a przynajmniej minimalizacji, „smużenia” (nazywanego też „efektem ducha”, przyp. tłum.). 3D działa z okularami i emiterami IR i RF od JVC. Są to jednak opcjonalne akcesoria. Nie jesteśmy w nie wyposażeni podczas testów. 

 

Funkcjonalność

Jasność. JVC określiło jasność RS440 na 1800 lumenów, a nasz odczyt w punkcie środkowym pokazał 1805. ANSI lumenów jest tylko trochę mniej. Ta wartość jest w zasadzie gwarantowana, ponieważ na odczyt ANSI lumenów składają się też wahania jasności na przestrzeni całego ekranu, a punkt środkowy prawie zawsze jest najjaśniejszym miejscem obrazu wyświetlanego przez każdy projektor. DLA-RS440 może się popisać bardziej jednolitą jasnością niż większość projektorów i właśnie dlatego ilość ANSI lumenów jest tylko trochę niższa. Wartości ANSI lumenów dla lampy w trybach High i Low, z zoomem optycznym w pozycji pod najszerszym kątem, są następujące:

 

JVC DLA-RS520 ANSI Lumeny (fabryczne opcje)

TRYB

HIGH

LOW

Cinema 

1676

1162

Animation 

1496

1037

Natural 

1676

1162

HDR 

1676

1162

 

Jasność odpowiednia dla wideo. Tryby barw Cinema i Natural oferują niemal perfekcyjne kolory, a ten pierwszy odstaje naprawdę minimalnie w porównaniu ze skalibrowanym projektorem. To jednak tryb Natural – przy niewielkiej ingerencji – wiedzie tu prym. Mały spadek jasności do 1609 ANSI Lumenów nie stanowi problemu, to wciąż wystarczająco dla 185-calowego ekranu 16:9 w ciemnym pomieszczeniu lub 115-calowego ekranu przy umiarkowanej ilości oświetlenia. 

Jasność odpowiednia dla prezentacji. Wykorzystywanie RS440 do prezentacji jest trochę jak codzienna przejażdżka Lamborghini na stację kolejki miejskiej. Jeśli jednak zdecydujesz się użyć w ten sposób tego projektora, fabryczny tryb Cinema zapewni ci żywe, nasycone barwy poparte pełną mocą 1676 ANSI Lumenów. 

Tryb lampy Low. Tryb Low w RS440 obniża jasność tylko o nieco więcej niż 30%.

Efekt zoomu optycznego. Dwukrotny zoom optyczny zapewnia znaczną swobodę konfiguracji projektora nie zmniejszając jednocześnie aż tak bardzo jasności. Obiektyw redukuje ją o około 18% w pełnej pozycji tele w zestawieniu z ustawieniem pod najszerszym kątem. To mniejsza strata na jasności w porównaniu z wieloma obiektywami z dwukrotnym zoomem, choć jednak zauważalna. Dla uzyskania maksymalnej jasności koniecznej jest ustawienie RS440 jak najbliżej ekranu, ale umiejscowienie go nieco dalej nie spowoduje istotnej utraty jasności. 

Jednolitość jasności. Jednolitość wynosi solidne 87%, akurat tyle, by ledwo dostrzec odchyły na całkowicie białym obrazie. Takie różnice jasności na obrazie nie są zauważalne przy praktycznych zastosowaniach projektora. 

Input Lag. Z włączonym trybem Low Latency opóźnienie wynosi tylko 42 ms przy dowolnym trybie kolorów. Bez Low Latency wskaźnik skacze pomiędzy 122 a 156 ms zależnie od wybranego trybu i ustawień Clear Motion (interpolacji klatek, przyp. tłum.)

Poziom hałasu wentylatora. Zdaniem JVC głośność wentylatora w trybie Low wynosi ledwo słyszalne w wyciszonym pomieszczeniu 21 decybeli. 26 decybeli zmierzone w trybie High jest już słyszalne w większości pomieszczeń z kinem domowym podczas cichych momentów. Dzięki stałej i głębokiej barwie dźwięku hałas nie jest kłopotliwy, ale jeśli jest to coś, na co szczególnie zwracasz uwagę, bardziej odpowiedni będzie dla ciebie tryb Low. 

Podczas pracy projektora na wysokości powyżej 900 metrów n.p.m. JVC zaleca używanie opcji High Altitude. Hałas jest wtedy większy w obu trybach, ale Low z włączonym High Altitude jest cichszy niż High bez High Altitude. Ci użytkownicy, którzy potrzebują tej funkcji, powinni trzymać się trybu Low. 

Żywotność lampy. JVC ocenia żywotność lampy w RS440 na 3,500 godzin w trybie High i 4,500 godzin w trybie Low. Koszt lampy to około 1699 PLN.

Gwarancja. W cenie zawarta jest dwuletnia gwarancja na projektor i roczna (lub 1,000 godzin, w zależności co nastąpi wcześniej) na lampę.

 

Instalacja

Dzięki funkcji dwukrotnego zoomu optycznego oraz szerokiemu zakresowi wertykalnego i horyzontalnego lens shiftu, RS440 oferuje dużą elastyczność instalacji, zarówno przy użyciu uchwytu sufitowego jak i za plecami widzów. Jeśli wymieniasz projektor nie zmieniając położenia wcześniej zainstalowanego uchwytu, wymienione wcześniej funkcje ułatwią odpowiednie dopasowanie obrazu do ekranu. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że ustawienie zarówno zoomu i ostrości jak i lens shift są w pełni zautomatyzowane. 

Otwory z tyłu projektora i jego wymiary oraz waga – 455 mm x 179 mm x 472 mm i 15,4 kg – utrudniają nieco instalację na półce z tyłu sali. Dobrym pomysłem będzie jednak umiejscowienie projektora na szczycie szafki ustawionej za plecami widzów. Pamiętaj też, że jeśli chcesz cieszyć się rozdzielczością 4K i HDR, a twój kabel HDMI ich nie wspiera, musisz zaopatrzyć się w nowy o odpowiedniej przepustowości (18 Gbps, przyp. tłum.)

Odległość wyświetlania: Dla 150-calowego ekranu 16:9 odległość wyświetlania wynosi od 4,6 m do 9,3 m. Jasność zauważalnie spadnie o około 18%, jeśli ustawimy projektor bliżej tej drugiej odległości. By uzyskać jak najlepszy poziom jasności, staraj się ustawić projektor jak najbliżej tej pierwszej wartości, nie przekraczając jej (podane wartości liczone są od powierzchni projekcyjnej ekranu do soczewki projektora, przyp. tłum.)

Jeśli chcesz skorzystać z pamięci obiektywu RS440 na potrzeby trybu Constant Image Height (CIH) bez konieczności użycia obiektywu anamorficznego, musisz wybrać taką odległość wyświetlania, by CIH sprawdzał się we wszystkich proporcjach obrazu, których planujesz wyświetlać. Następnie możesz zapamiętać odpowiednie ustawienia dla poszczególnych formatów i dostosować wielkość obrazu do każdego z nich, wywołując zapisane ustawienia w zależności od potrzeby. Zapoznaj się z naszym kalkulatorem projekcji, by sprawdzić odpowiednią odległość wyświetlania dla twojego ekranu. 

Zasięg lens shiftu. Horyzontalny i wertykalny lens shift oddziałują wzajemnie na siebie, zatem ogólny kształt możliwych pozycji przyjmuje formę elipsy pionowej. Przy maksymalnej wartości przesunięcia dla jednego parametru, drugi przyjmuje wartość 0. 

Jeśli postawimy RS440 na stole i ustawimy obiektyw w najwyższej pozycji pionowej, dolna krawędź obrazu znajdzie się około 40% wysokości obrazu powyżej centralnej linii obiektywu (wg. specyfikacji jest to dokładnie 30%, przyp. tłum.). Przy najniższej pozycji pionowej cały obraz znajduje się poniżej linii obiektywu, a górna krawędź około 18% wysokości obrazu poniżej linii środkowej (wg. specyfikacji jest 30%, przyp. tłum.). W środkowej pozycji pionowej, manewr poziomego przesunięcia w obie strony to mniej więcej 35% szerokości obrazu.

 

Ograniczenia

Przesuwanie pikseli to wciąż nie natywne 4K. Różnica detali pomiędzy chipami 4K z e-shift i chipami z natywnym 4K jest niewielka i raczej jej nie zauważysz. Wciąż jednak istnieje.

Tryb Low Latency. 42 milisekundy opóźnienia sygnału przy włączonym trybie Low Latency będą wystarczające dla większości graczy – o ile nie dla wszystkich – część może jednak uznać to za niedogodność przy 16 milisekundach opóźnienia oferowanych przez najszybsze obecne na rynku projektory. 

Tryb Low Latency vs. inne funkcje. Dzięki dużemu zasięgowi lens shiftu w RS440 raczej nie będziesz potrzebował trapezowej korekcji obrazu. Jeśli z niej skorzystasz, nie będziesz mógł włączyć trybu Low Latency. Podobnie jak interpolacji klatek.

 

Wnioski

DLA-RS440 zachwyca i jest wart każdego grosza z 20 tysięcy złotych, które trzeba za niego zapłacić. Przetwarza sygnał do 4K@60Hz 10-bit (4:4:4) i tworzy poziom detali w zasadzie nie do odróżnienia od natywnej rozdzielczości 4K. Jeśli chodzi o HDR, wspiera HDR10 i Hybrid Log-Gamma. Co najważniejsze, udanie łączy te wiodące technologie z solidnymi fundamentami zbudowanymi z podstawowych funkcji. 

RS440 oferuje ciemne czernie, wysoki kontrast i nasycone barwy. Ta kombinacja tworzy przestrzenny efekt na obrazach 2D i znaczy w kwestii produkcji imponującego obrazu prawdopodobnie nawet więcej niż podwyższenie rozdzielczości do prawie pełnego 4K. Przy okazji zapewnia też pełne 3D. Dzięki 1800 lumenom jest także wystarczająco jasny dla 185-calowego ekranu 16:9 w ciemnym pomieszczeniu. 

Kombinacja mechanicznego zoomu, lens shiftu i ostrości wraz z pięcioma trybami pamięci obiektywu to kolejna kluczowa zaleta. Zautomatyzowane pozycjonowanie obiektywu pozwala na wygodną instalację z wykorzystaniem trybu Constant Image Height bez konieczności użycia obiektywu anamorficznego. 

Niewiele jest na rynku projektorów w podobnym zakresie cenowym oferujących zarówno automatyczną pamięć obiektywu jak i wsparcie dla 4K z HDR. Każdy z nich korzysta z e-shift lub odpowiednika tej technologii. Z tych niewielu projektorów tylko cztery – wszystkie od JVC – wspierają HDR przy sygnale do 4K@60Hz 10-bit (4:4:4) (w rzeczywistości, by wyświetlić materiał 4K@60Hz HDR, wymagane jest okrojenie próbkowania do 4:2:0, przyp. tłum.). Podsumowując, JVC DLA-RS440 to prawdziwie unikalny, wyróżniający się z tłumu wybór.

 

Źródło: http://www.projectorcentral.com/JVC-RS440U-Projector-Review.htm