Aktualności
18 września 2018

 • JVC
 • Aktualności
 • Rzeczywiste 4K, szklane obiektywy i 8K e-shift - nadchodzi nowa linia projektorów Reference Series!

Rzeczywiste 4K, szklane obiektywy i 8K e-shift

Nadchodzi nowa linia projektorów Reference Series!

 

JVC zapowiedziało wprowadzenie nowych modeli projektorów do kina domowego Reference Series, jednocześnie prezentując pierwszy na świecie projektor do kina domowego wyświetlający obraz w rozdzielczości 8K.

Nowe modele projektorów JVC wyposażone są w najnowsze panele D-ILA o rozdzielczości rzeczywistej 4K. Projektor JVC DLA-RS3000 to pierwszy na świecie projektor do kina domowego z obsługą rozdzielczości 8K dzięki technologii 8K e-shift, a pozostałe dwa modele DLA-RS2000 oraz DLA-RS1000 to projektory o rozdzielczości rzeczywistej 4K. Nowe produkty trafią do sprzedaży w Polsce pod koniec października.

Najwyższy z nowych modeli, DLA-RS3000, dzięki połączeniu technologii 8K e-shift z wysokiej jakości szklanym obiektywem o średnicy 100 mm, wyświetla obraz w rozdzielczości 8K (4-krotność 4K), gwarantując poziom realizmu na niespotykanym wcześniej poziomie nawet na ekranach o dużych wymiarach. Modele DLA-RS2000 i DLA-RS1000 posiadają natomiast najnowsze panele 4K D-ILA oraz szklane obiektywy o średnicy 65mm, co zapewnia płynne, szczegółowe obrazy 4K spełniające wizualne oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

 

Model

Jasność

Technologia i rozdzielczość

Kolor

DLA-RS3000

2200 lumenów

3 x D-ILA chip 4096x2160 z obsługą 8K dzięki technologii 8K e-shift

Czarny

DLA-RS2000

1900 lumenów

3 x D-ILA chip 4096x2160 natywne 4K

Czarny

DLA-RS1000

1800 lumenów

3 x D-ILA chip 4096x2160 natywne 4K

Czarny

Koncepcja projektu

 

W 2016 roku JVC wprowadziło na rynek flagowy model DLA-Z1, wyposażony w panele 4K D-ILA 0,69 cala. Projektor zdobył szerokie uznanie dzięki zapewnieniu wysokich standardów jakości wyświetlanego obrazu. Obecnie obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój materiałów dostępnych w 4K, w tym UHD Blu-ray, a także popularyzację streamingu i transmisji w 4K. Zapotrzebowanie na wyświetlanie obrazu w tej jakości rośnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, JVC stworzył zupełnie nową linię projektorów D-ILA wyposażoną w najnowsze, natywne panele 4K D-ILA 0,69 cala.

W najwyższym z nowych modeli, JVC DLA-RS3000, wraz ze szczegółowym obrazem znacznie wykraczającym poza rozdzielczość 4K, otrzymujemy wysoką jasność i kontrast oraz szeroką paletę barw, które w połączeniu zapewniają obrazy bardziej realistyczne niż kiedykolwiek wcześniej. Najwyższa jakość obrazu w modelu DLA-RS3000 będzie potwierdzona prestiżowym certyfikatem THX (na etapie finalnego zatwierdzenia).

Projektor JVC DLA-RS2000 to wysokiej jakości model z natywną rozdzielczością 4K z bardzo wysokim kontrastem i doskonałą reprodukcją kolorów. Z pewnością znajdzie uznanie wśród najbardziej wymagających użytkowników.

Model DLA-RS1000 jest najtańszą propozycją od JVC, pozwalająca na projekcję materiałów 4K HDR w wysokiej jakości. Wszystkie nowe modele posiadają certyfikat ISF oraz mają zaimplementowane ustawienia umożliwiające profesjonalną kalibrację przez certyfikowanych specjalistów.

 

 

 

Najważniejsze parametry:

 

 1. Wysokiej jakości obraz w rozdzielczości przekraczającej 4K dzięki technologii 8K e-shift (DLA-RS3000)

Technologia „e-shift” to autorska technologia wyświetlania wysokiej jakości obrazu, która podwaja rozdzielczość, nieznacznie przesuwając piksele w obrazie po przekątnej. Dotychczas technologia służyła do wyświetlania rozdzielczości 4K w paneli o rzeczywistej rozdzielczości FullHD. Dzięki zastosowaniu technologii e-shift oraz natywnych mechanizmów 4K D-ILA, projektor DLA-RS3000 produkuje obraz w jakości 8K. Ilość pikseli na ekranie jest 4 krotnie większa niż przy rozdzielczości 4K. Ponadto w najwyższym modelu zastosowano poprawiający ostrość obrazu algorytm „Multi Pixel Control”, dzięki któremu materiały Full HD i 4K zostają przekonwertowane do rozdzielczości 8K (sygnał wejściowy 8K nie jest obsługiwany).

 

 1. Nowy natywny panel 4K D-ILA 0,69 cala

Najnowszy chip D-ILA charakteryzuje bardzo małymi odstępami między pikselami wynoszącymi jedynie 3.8㎛ oraz przekątną zredukowaną do 0.69 cala oferując 8.8 miliona pikseli (rozdzielczość 4K 4096x2160). Ponadto, dzięki użyciu technologii pionowej orientacji i techniki planaryzacji, zmniejszono niepotrzebne rozpraszanie i dyfrakcję światła, co ma bezpośredni wpływ na wyższą jasność oraz wysoki współczynnik kontrastu w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami. Niewielkie odstępy pomiędzy pikselami zapewniają projekcję gładkich i szczegółowych obrazów w rozdzielczości natywnej 4K bez widocznej struktury nawet na ekranach o dużych przekątnych.

 

 1. Szklany obiektyw o wysokiej rozdzielczości złożony z 18 elementów w aluminiowej obudowie (DLA-RS3000)

Model DLA-RS3000 wyposażono w szklany obiektyw złożony z 18 elementów w 16 grupach oraz aluminiową obudowę. By zapewnić wysoką czystość obrazu i ostrość na całej powierzchni ekranu z jednoczesnym zachowaniem szerokiego zakresu lens-shiftu (+/-100% w pionie i +/-43% w poziomie), zwiększono średnicę obiektywu do 100 mm. Ponadto obiektyw zawiera 5 nieregularnych soczewek rozpraszających zgodnie z różnymi współczynnikami załamania światła R / G / B, dzięki czemu zminimalizowano aberrację chromatyczną i przesunięcie kolorów po przesunięciu obiektywu. Efektem jest niezwykła ostrość obrazu nawet przy rozdzielczościach 8K.

 

 1. Nowa funkcja Auto Tone Mapping automatycznie dostosowująca ustawienia obrazu pod HDR10.

Metadane HDR10 MaxCLL (Maximum Content Light Level) / MaxFALL (Maximum Frame Average Light Level) różnią się znacznie zależnie od rodzaju wyświetlanego materiału. Zatem by zapewnić najwyższą jakość HDR, konieczne jest ustalenie odpowiedniego poziomu jasności dla poszczególnych treści. Zaimplementowana po raz pierwszy w nowej serii projektorów funkcja „Auto Tone Mapping” automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu, bazując na danych zawartych w materiale HDR (jeśli materiał nie posiada takich danych, ustawiane są domyślne informacje z możliwością manualnej zmiany). Auto Tone Mapping umożliwia oglądanie rozmaitych materiałów HDR z optymalnymi ustawieniami bez konieczności ręcznej zmiany ustawień.

 

 1. Kontrast naturalny 100,000:1 przekłada się na spektakularny kontrast dynamiczny o współczynniku 1,000,000:1

Nowe natywne przetworniki obrazu 4K D-ILA 0,69 cala oraz zaawansowany układ optyczny zapewniają kontrast naturalny o wartości 100,000:1 (w modelu DLA-RS3000). Dzięki inteligentnej przysłony obiektywu, która umożliwia analizę materiału wejściowego i kontrolę poziomów czerni w czasie rzeczywistym, osiągnęliśmy spektakularny kontrast dynamiczny – 1,000,000:1. Połączenie imponującego kontrastu z wysoką jasnością gwarantuje niezapomniane doznania (DLA-RS2000 – kontrast naturalny 80,000:1, dynamiczny 800,000:1; DLA-RS1000 – naturalny 40,000:1, dynamiczny 400,000:1).

 

 1. Szersze pokrycie palety barw dzięki filtrowi kinowemu (DLA-RS3000, DLA-RS2000)

Zaimplementowanie filtra kinowego w projektorach DLA-RS2000 i DLA-RS3000, pozwoliło na pokrycie przestrzeni barw szerszej niż DCI oraz oczywiście BT.709. Kontent HDR taki jak UHD-Blu-ray cechuje paleta kolorów szersza niż kiedykolwiek wcześniej. Projektory D-ILA z szerokim pokryciem przestrzeni barw BT.2020 z powodzeniem wyświetlają barwy takie jak szkarłatny róż i świeża zieleń czy naturalną gradację nieba i fal morskich.

 

 

 Pozostałe cechy wspólne dla wszystkich nowych modeli:

 

 • Obsługa pełnego pasma 4K 18Gbps na obu wejściach to już standard dla wszystkich projektorów do kina domowego JVC Reference Series
 • Kompatybilność z technologią HDR10 oraz HLG (uproszczony standard HDR wykorzystywany w stacjach telewizyjnych) z wysokim pokryciem szerokiej palety barw   BT.2020 oraz 10-bitowym przetwarzaniem obrazu
 • Autorska technologia JVC Clear Motion Drive z obsługą sygnału 4K60P (4:4:4) – tzw. upłynniacz obrazu, który znacznie redukuje występowanie rozmytego obrazu charakterystycznego dla obiektów w ruchu.
 • Tryb instalacji, z pamięcią 10 ustawień takich parametrów jak pamięć obiektywu (ostrość, zoom, lens shift), regulacja zbieżności matryc, maskowanie obrazu, itp.
 • Screen Adjustment Mode: tryb wyboru konkretnego modelu ekranu projekcyjnego korygujący balans bieli i kolory w zależności od wybranego producenta i modelu powierzchni projekcyjnej
 • Specjalny Tryb dla graczy Low Latency, zmniejszający input lag, czyli opóźnienie sygnału wejściowego